> Tarptautinės vestuvės keliomis kalbomis – ką svarbu žinoti?
Vesdamas įvairias šventes, o ypač vestuves, vis dažniau sutinku svečių iš kitų šalių. Šiais globalizacijos laikais, tarptautinės vestuvės, kuriose dalyvauja lietuviškai nekalbantys svečiai, yra daugiau taisyklė, nei išimtis.
Kuo gi ypatingos tarptautinės vestuvės, kuriose bendraujama ne viena kalba? Į ką turėtumėt atsižvelgti, planuodami vestuvių šventę, kurioje dalyvaus lietuviškai nekalbantys svečiai?
Atsakydamas į šiuos klausimus,darau prielaidą, kad šventę veda renginių vedėjas, muzikantas ar kažkas iš svečių. Daug kas priklauso nuo planuojamo kitakalbių svečių skaičiaus jūsų šventėje. Jei lietuvių kalba nesuprantančių svečių bus tik keletas, vestuvių pokylis vedamas lietuvių kalba. Kalbos barjerui išspręsti, prie užsieniečių svečių pasodinami abejomis kalbomis kalbantys svečiai, kurie gali išversti bent dalį informacijos kaimynui. Tačiau būna malonu, kai vestuvių vedėjas bent pasisveikina ir trumpai pakalbina svečius iš užsienio kalba, kurią jie supranta.
Jei vestuvių šventėje dalyvaus nemaža dalis kitakalbių svečių, tuomet vakaras turėtų būti vedamas keliomis kalbomis. Tokiu atveju svarbu, kad vestuvių vedėjas mokėtų antrąją kalbą pakankamai gerai ir galėtų ja laisvai bendrauti. Kita tokios “dvikalbės” šventės ypatybė, vedėjui tenka dvigubai daugiau pasakyti informacijos ir tai užima ilgiau. Planuodami tokią šventę su jaunaisiais, vakaro scenarijuje numatome daugiau laiko momentams, kai šventės vedėjas bendrauja su svečiais. Stengiamės neužkrauti per daug veiksmo į trumpą laiko tarpą.
Organizuojant tarptautines vestuves, vertėtų pagalvoti, kokios yra svečios šalies vestuvių tradicijos. Tai ypač svarbu, jei vienas iš sutuoktinių užsienietis ir vestuvėse dalyvauja jo artimiausi giminaičiai ir draugai iš kitos šalies.
Planuodami tokį vestuvių pokylį, turite pasirinkti, ar apjungti abiejų šalių tradicijas. Kaip pavyzdį paimkime šventinę vakarienę. Prancūzijoje šventinė vakarienė susideda bent iš trijų patiekalų: šaltas užkandis – salotos, karštas užkandis, pagrindinis patiekalas. Mes gi, lietuviai, dažnai vakarienę pradedame nuo pagrindinio patiekalo, o šaltaisiais vaišinamės vėliau – vakaro eigoje. Kai kuriose Europos šalyse, vestuvinis tortas pjaunamas iš karto po vakarienės. Mūsuose, vestuviniam tortui laikas ateina prieš arba net po vidurnakčio. Kitas kraštutinumas – olandai vaišinasi vestuviniu tortu iškart po santuokos ceremonijos, sveikinimų dalies metu.
Su šventine vakariene susijusi ir kita vestuvių tradicija – tostai. Kaip ir pačios vaišės, ši tradicija skiriasi įvairiose šalyse ir kultūrose. Lietuvoje, įprastai pirmąjį tostą taria liudininkai. Vakarų šalyse, dažnai sutinkama kalbų sakymo tradicija. Svarbus kalbų tariančiųjų eiliškumas – pirmasis tarti kalbą garbę gauna vyriausias pabrolys (anglų k. Best Man), toliau – jaunikis, vėliau – jaunosios tėtis arba pati jaunoji.
Dar viena svarbi vestuvių šventės detalė – svečių dovanos jauniesiems. Bendraudamas su svečiais iš įvairiausių pasaulio šalių, supratau, kad ši svarbi vestuvių šventės tradicija yra atliekama labai skirtingai. Pavyzdžiui, Airijoje, vestuvinės dovanos (įprastai pinigine išraiška) yra įteikiamos jauniesiems prieš vestuves. Anglijoje, besirenkantys svečiai palieka dovanėles ant dovanų stalo, ir jos nėra akcentuojamos. Esu girdėjęs, kad Jungtinėse Valstijose, jaunieji kartais nurodo pageidaujamą dovanos dydį vestuviniuose pakvietimuose. Jiems tai yra normalu, o Lietuvoje tai pasirodytų neįtikėtinas įžūlumas. Kalbant apie Lietuvą, mūsuose svečiai yra įpratę teikti dovanas asmeniškai su visais žodiniais palinkėjimais, apkabinimais ir bučiniais. Mano patirtis rodo, kad ši mūsų vestuvių tradicija yra mėgiama ir jos nereikėtų atsisakyti. Iš tiesų, šia tradicija jaunieji pagerbia svečius ir suteikia jiems galimybę pasveikinti pačius jaunuosius. Kad svečiai iš užsienio nesijaustų nepatogiai, visuomet kviečiu tik norinčius ar nespėjusius pasveikinti jaunųjų.
Planuodami vestuvių pokylį, jaunieji ieško aukso vidurio tarp savo ir svečių lūkesčių. Iš vienos pusės, šventė yra jums, būsimi jaunieji. Jūs ją kuriate ir organizuojate tam, kad atsimintumėte visą gyvenimą. Tačiau ši šventė yra ir jūsų svečiams. Malonus ir jaukus vakaras jūsų svečiams – vienas svarbiausių jūsų prioritetų.
Taigi, vestuvių vedėjas yra ypač svarbus šventėje, kurioje dalyvauja skirtingomis kalbomis kalbantys svečiai iš įvairių pasaulio kraštų. Pristatydamas šventės eigą svečiams, paaiškindamas, kodėl šį vakarą viskas vyks kiek kitaip, jis ar ji ne tik padės svečiams pasijusti jaukiai, bet ir padės sukurti įdomią šventinę atmosferą, kurios metu svečiai galės susipažinti ir sudalyvauti kitų svečių šalių vestuvinėse tradicijose.